Év-összegző: 2018

Velika, siker

Nem vagyunk babonásak – tizenharmadszorra is szívesen tettünk eleget barátaink meghívásának és vettünk részt a nemzetközi fesztiválon, amelyen környekbeli –szlavóniai - együtteseken kívül kisebbségben élő horvátok csoportjai mutatják meg hagyományaikat, zenéjüket, táncaikat és színes viseletüket.
Igazi fesztivál-élmény a spontán közös együtt-éneklés, zenélés, igazi mulatás…. Az együttesünket Velikába is elkísérő, tököli fiatalokból álló Ledina zenekar a magyaros lecsót készítő táncosok mulattatására játszott, amikor a zágrábi Veterani „öreg” zenészei meghallván a dallamokat, spontán becsatlakozott a játékba. Ugyan sosem találkoztak még ennek előtte, de azonnal megtalálták a közös hangot. A dallamos horvát zene nem ismer határokat, összehozza a fiatalokat és idősebbeket.
A lecsó (sütve - Tóth Magdi mesterszakács receptje szerint) „Horvátország Legnagyobb Vacsoraasztalán” aratott sikert, vagyis nagyon jól fogyott. Szombaton délután a helyiek és résztvevő együttesek a 800 méteres asztalon rakodták ki otthonról hozott vagy helyben sütött finomságaikat, így a közönség a tengeri herkentyűktől a nyárson sült ökörig próbálhatták a sokféle horvát ízeket.
Vasárnap hagyományosan a végigvonultak a kisvároson a fellépő együttesek, útközben fogadva a házak elé kirakott asztalokról a kínálást. 17 együttes mutatta be a horvátság lélegzetelállító színességét. Elvarázsolt a szlavóniai énekek sokszólamúsága, a bunyevác táncok eleganciája, a romániai horvátok megőrzött népszokásai, a boszniai horvát táncok ősi ereje, egyszerűsége.
Együttesünk, vállalt küldetésének megfelelően tovább bővítve repertoárját, Međimurje-i (Mura-menti) tánc kompozíciót mutatott be, magával ragadva a közönséget. Koreográfus Budavári Edina, zenei kíséret Ledina Orkestar Libor Lajos vezetésével. Külön említést érdemel a fiúk produkciója, a kalap-adogatós játék; mindenki izgulva figyelte, leesik-e a kalap valakinek a fejéről. De a fiúk ügyesek voltak és tapsot arattak. A számunkra szokatlan „kaj“ nyelvjárású dalokat nem volt könnyű megtanulni, - de a vidám, fülbemászó, magyaros dallamokat azóta is dalolgatjuk (családtagjaink nem kis örömére...).
Pályázati azonosító: NEMZ-KUL-18-0574
Támogatott program: Vendégszereplés Velikában
Támogatás összege: 200.000 Ft
Fotók itt láthatók: https://photos.app.goo.gl/Gu4qKQ7QgyXiciNa6
Videó itt látható: https://www.youtube.com/watch?v=IIRUF5O9GFk
Ledina mulatás videó itt látható: https://www.youtube.com/watch?v=xGm50jGV2EQ

Montenegró
Nemzetközi fesztiválra kaptunk meghívást, Montenegróba, Hercegnovi városába látogattunk el. A soknemzetiségű táborban mi kezdtünk "táncházazni", a körbe behívtuk a többi táncos táborlakót is , s hamarosan már egymás táncait tanulgattuk...

Gazdagodtunk

Együttesünk a Csoóri Sándor program és az EMMI támogatásával bővíthette ruhatárát és szakmai tanulmányutat tehetett bunyevác barátainkhoz Tavankutra.
Már hagyomány, hogy az évkezdő horvát bálon a nyitótánc Split-i tánc, együttesünk előadásában. Szomorúságunk volt, hogy ezt eddig nem tudtuk eredeti ruhában bemutatni. Az EMMI Csoóri Sándor programjának köszönhetően, az elnyert támogatásból el tudtuk készíttetni az elegáns dalmát ruhákat, így a táncokat mostantól már méltó viseletben tudjuk előadni.
A Međimurje-i (Mura-menti) viselethez hozzá tartozik a színes női vállkendő, amelyek szintén hiányoztak ruhatárunkból. A támogatás révén vásárolni tudtunk eredeti darabokat, így teljessé vált a viselet.

Tavankut: szakmai út
Ruhatárunk mellett szakmai tudásunk is gazdagodott a támogatás segítségével.
A bunyevácok elegáns táncai, sajátos táncstílusa izgalmas kihívást jelentett mindig együttesünk számára. Igazából gyerekkortól lehet elsajátítani ezt a finom, rezgő mozgást, amit a velikai fesztivál színpadán a tavankuti (Szerbia)HKPD Matej Gubec táncegyüttes mindig hűségesen jelenít meg. Most a támogatás révén eleget tudtunk tenni tavankuti barátaink meghívásának és részt tudtunk venni az együttes által szervezett „Dužijanca“, vagyis aratási ünnepen. Láthattuk, hogy már a legfiatalabbak is igyekeznek megtanulni a bunyevác tánchagyományt és megcsodálhattuk a felnőtt csoport elegáns tánctudását, magabiztos éneklését.
Nagy élményt jelentett a vasárnapi „Dužijanca“ nagymise, amelyre fiatalok-öregek gyönyörű bunyevác visetben érkeztek. Egymás után gördültek a templom elé a búzakalászokkal feldíszített fiákkerek, amelyek a „bandaši“-t, azaz az „aratókat” hozták, a lányok drága, eredeti francia selyem ruháit esernyőkkel védve az esőben. A legjobb aratópár aranyszínű szalmából készített koronát kapott, amelyet az oltár előtt helyeztek el, a búzakalászokkal feldíszített templomban.
Búzából készítenek csodálatosan finoman kimunkált tájképeket a tehetséges tavankuti asszonyok, a kiállítás megnyitóján (és az ünnepi műsoron) részt vett Horvátország belgrádi nagykövete is.

Pályázati azonosító: CSSP-NEPTANC-MO-2017
Támogatott program:
Csóri Sándor program – Magyarországi néptáncegyüttesek támogatása
Támogatás összege: 1.400.000,- Ft
Fotók itt láthatók: https://photos.app.goo.gl/rYmkLocXxhhn9Y588
Tavankuti fiatalok tánca, video itt látható: https://www.youtube.com/watch?v=OZEbmY1Yorg

Focistáknak táncoltunk
A Budapesti Horvát Önkormányzat rendezésében mérik össze erejüket barátságos kupamérkőzésen a horvát labdarúgók. Immár hagyomány, hogy az eredményhirdetés után a budapesti Horvát Hagyományőrző Együttes ad műsort. Idén a bunyevác rokoko-koreográfiával szórakoztattuk a bajnokokat.

Nyárnyitó kerti-parti
A Bókay-kertben rendezett hangulatos nyár-nyitó partit a Budapest XVIII. kerületi Horvát Önkormányzat. A műsort ercsi barátaink mellett a budapesti Horvát Hagyományőrző Együttes adta, a tököli Ledina Orkestar kíséretével. Nagy sikert aratott a Međimurje-i (Mura-menti) tánc kompozíció, a fiúk kalapja most sem esett le, a közönség nagy örömére. Vidám közös ebéd és kolozás követte a műsort, a tököli Kolo Zenekar húzta a talpalávalót, Halász László vezetésével.
Köszönet az Önkormányzatnak a kedves meghívásért.
Videó itt látható: https://www.youtube.com/watch?v=cWra8nQm9ww

Vendégségben bunyevácoknál Katymáron
A magyarországi bunyevácság egyik jelentős települése Katymár, 1760 körül költöztek erre a tájra. Szorgalmas emberek gazdálkodtak ezen a jó adottságú földön, munkájuk eredményeként már a XX. század elején városias életet élhettek, asszonyaik gazdag ruhákban jártak, amelyhez Franciaországból hozatták a selymet, brokátot. Ma a faluban sétálva kicsit szomorúan látjuk az egykor szép, nagy házak romlását, tapasztaljuk, hogy elmennek a fiatalok, perifériára került a település. Égfelé magasodó tornyú temploma turista-látványosság. Nem kis büszkeséggel tölt el bennünket, hogy a határban álló kis kápolnát együttesünk építész-tagja, Simonics Lajos újította fel. Ottjártunkkor éppen az Experience Balkán szervezett baráti köre látogatta meg.
Katymári családból származik Egyesületünk elnöke, Ispánovity Éva is, így nagy örömmel tettünk eleget ismét a kedves meghívásnak a Bunyevác Napra.
A színpadon a helyi fiatalok bizonyították, hogy tehetségesen őrzik a bunyevác tánchagyományt. Távolabbi horvát vidékek táncaival színesítette a műsort a mohácsi Zora Táncegyüttes. Zárószámként a budapesti Horvát Hagyományőrző Együttes Rokoko tánckompozíciója aratott nagy sikert (koreográfus Budavári Edina, zenei kíséret Ledina Orkestar). A műsor után közösen mulattunk éjfélig.
Fotók itt láthatók: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1868791593172030.1073741836.207958842588655&type=1&l=690f735a02

Báloztunk
Ez évben is az ELTE Gólyavárban volt az első fellépésünk. -Már kedves hagyomány, hogy a budapesti horvát bált a Horvát Hagyományőrző Együttes nyitja meg. – mondta megnyitójában Anica Petreš-Nemet elnökasszony. Ezúttal bunyevác koreográfiát mutattunk be a bálozó közönségnek. A zenei kíséretet a tököli „kis”-Prekovac zenekar szolgáltatta.
Horvátország új nagykövete, dr.Mladen Andrlić úr is részt vett a bálon, aki szívesen állt fényképezőgép elé velünk és a szintén fellépő barátainkkal, az Ercsi Horvát Hagyományőrző csoporttal.